Nasz adres

Duszpasterstwo Akademickie
Węzeł

ul. Kopcińskiego 1/3
90-242 Łódź

tel:
(42) 678 35 22 (wew. 44)

ks. Marian Chalecki
(wew. 23)

ks. Przemysław Solarski
(wew. 34)

mail:
wezel@salezjanie.pl

Węzeł na Facebook Węzeł na YouTube

Polecamy strony

Bezdopingu.bosko.pl Bosko.pl Ap.bosko.pl Suwalki-wilno.salezjanie.pl Salezjanie.pl Dominik.salezjanie.pl


Inne

strona wykonana przez:
BoskoMedia

standardy:
xhtml, css

stronę monitoruje:


Kolęda w akademikach 2015 - podsumowanie...

Dodano: 7 marca 2015 | « powrót

Kategorie: Słowo Duszpasterza

Kolęda w akademikach - posumowanie...

Data/Akademik/liczba wejść/liczba studentów


7 stycznia - Bursa Samorządowa  - wejść 8 - około 10 studentów

8 stycznia - III DS UM MAZOWIECKA - wejść 10 - około 15 studentów

12 stycznia - DS UM MEDYK - wejść 62 - około 130 studentów

13 stycznia - DS VIII - wejść 25 - około 60 studentów

15 stycznia - DS X OLIMP - wejść 35 - około 80 studentów

20 stycznia - DS IX HADES - wejść 45 - około 120 studentów

21 stycznia - DS V PŁ TYGRYS - wejść 13 - około 30 studentów

22 stycznia - DS XIII -wejść 20 - około 50 studentów

26 stycznia - DS XI - wejść 20 - około 50 studentów

27 stycznia - DS II UM SYNAPSA - wejść 45 - około 80 studentów

28 stycznia - DS III PRETOR - wejść 16 - około 30 studentów

30 stycznia - DS II BALBINA -wejść 36 - około 80 studentów

2 lutego - DS XIV WIEŻA BABEL - wejść 41 - około 85 studentów

 

DS V - nie zorganizował kolędy...

 

SUMUJĄC:

  • odwiedziliśmy: około 820 studentów 
  • zapukaliśmy do 376 drzwi wejściowych, nie licząc mieszkań a i b        
  • rozdaliśmy około 850 obrazków
  • około litr święconej wody był potrzebny do poświęcenia waszych mieszkań

 

Refleksja.

            Czas kolędy jest okazją, by nasze mieszkanie odwiedził nie tylko kapłan, ale także sam Jezus Chrystus. To okazja, by porozmawiać o życiu duchowym, o życiu Kościoła, o moim miejscu w nim, ale przede wszystkim to czas, by otworzyć się i przyjąć Boże błogosławieństwo.

            Praktycznie przez cały styczeń Duszpasterze Akademiccy z Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł” odwiedzali mieszkania studenckie w akademikach na Lumumbowie.  Jakie refleksje się nasuwają? Zawsze liczba odwiedzin mogłaby być większa! A nawet jest nieco niepokojąca! Liczba mieszkających studentów na osiedlu sięga nieco powyżej 4 tysięcy, wg źródła pewnego! Jakaś część z nich deklaruje się jako niewierzący, wielu być może jest  innego wyznania, ktoś musiał zdawać egzaminy w tym czasie, niektórzy musieli w tych dniach wyjechać... Ale liczba niespełna 1000 studentów przyjmujących duszpasterza po kolędzie daje do myślenia... Pamiętajmy, że moje uczestnictwo w kolędzie lub nieuczestniczenie w niej, to wyraz mojej wiary. Te liczby niech stanowią okazję do refleksji nad moją wiarą, świadectwem, nad moim uczestnictwem w życiu Kościoła.

            Jak wiadomo, do kolędy trzeba się przygotować. Takie przygotowanie powinno mieć podwójny charakter. Duchowy - poprzez udział w modlitwie. Zewnętrzny - przez przygotowanie stołu nakrytego białym obrusem, krzyża, zapalonej świecy, Pisma Świętego i wody święconej. Trzeba przyznać, że studenci, bardziej lub mniej,  sprostali temu wyzwaniu. Biorąc pod uwagę trudności egzystencjalne z jakimi zmaga się niejeden student, nie łatwo sprostać logistycznemu wyzwaniu jakim jest kolęda. Na dodatek w akademiku. A jednak!  Wysprzątane pokoje, przygotowany stół, na nim krzyż, świece, Pismo Święte, czasem woda święcona, mieszkańcy oczekujący kapłanów, to był częsty widok. Ma się rozumieć, były też i wyjątki, kiedy to widok księdza w drzwiach budził zdziwienie. A porządek w pokoju też był „zdziwiony” nagłą wizytą.

            Innym niepokojącym problemem jest obojętność studentów na kolędę na terenie parafii. Sporo grono studentów mieszka na tzw. stancji w obrębie naszej parafii. Pamiętajmy, że zamieszkując powyżej 3 miesięcy na terenie parafii, jest się już w jej strukturach administracyjnych, a więc wszyscy mieszkający na terenie parafii św. Teresy i św. Jana Bosko, są naszymi parafianami. Parafie w Polsce mają charakter terytorialny, w takim znaczeniu, że należą do nich wszystkie osoby, które zamieszkują w jej granicach administracyjnych. Chodzi tu nie tyle o zameldowanie (co wiemy z doświadczenia, często jest fikcją), ale o faktyczne zamieszkanie. To stałe lub tymczasowe zamieszkanie traci się przez odejście z miejsca, połączone z zamiarem nie powracania (por. kan. 106 KPK). Zatem moją parafią jest ta, na której terenie obecnie mieszkam (od min. 3 miesięcy) i proboszcz tej parafii jest moim duszpasterzem. (por. kan. 102 KPK)

            To nie moje zalecenie, tak stanowi Kodeks Prawa Kanonicznego! Dlatego budziło moje zdziwienie odmawianie kolędy, albo ciche jej przeczekanie w mieszkaniu!  Albo tłumaczenie, że księdza przyjęłam/przyjąłem w domu rodzinnym...

            Pragniemy wszystkim przyjmującym z serca podziękować. Drodzy, to przecież wyraz Waszej wiary, to Wasze świadectwo, naprawdę budujące. Gorące podziękowanie pragniemy również przesłać tym Wszystkim, którzy zajęli się organizacją kolędy w swoim akademiku.

            W sposób szczególny pragnę również podziękować naszym współbraciom: ks. Michałowi, Wojtkowi, za ich dyspozycyjność i otwartość. To właśnie oni wielokrotnie pomagali nam w wizycie duszpasterskiej.