Nasz adres

Duszpasterstwo Akademickie
Węzeł

ul. Kopcińskiego 1/3
90-242 Łódź

tel:
(42) 678 35 22 (wew. 44)

ks. Jarosław Stasiński
(tel. 608 037 005)

ks. Andrzej Wujek
(tel. 692 477 627)

mail:
wezel@salezjanie.pl

Węzeł na Facebook Węzeł na YouTube

Polecamy strony

Bezdopingu.bosko.pl Bosko.pl Ap.bosko.pl Suwalki-wilno.salezjanie.pl Salezjanie.pl Dominik.salezjanie.pl


Inne

strona wykonana przez:
BoskoMedia

standardy:
xhtml, css

stronę monitoruje:
statystyka


Historia (nie)Boska - nowy cykl spotkań

Data: 22 listopada 2015 | « powrót

Rozpoczęliśmy nowy cykl wykładów, których celem jest przybliżenie nam wydarzeń i problemów chrześcijaństwa w różnych aspektach, tak w Polsce jak i na świecie. Pierwsze spotkanie, zatytułowane "Inny naród wybrany. Inne obozy koncentracyjne: Kilka słów o Burach" odbył się w niedzielę 22 listopada i poprowadził je dr Przemysław Piotr Damski.

Burowie, to potomkowie europejskich, głównie holenderskich, osadników, którzy zamieszkiwali Afrykę Południową. Po przybyciu do Afryki stworzyli unikalną kulturę i jedno z nielicznych państw na obszarze Czarnej Afryki rządzone przez potomków Europejczyków. Uważający się za "naród wybrany" doprowadzili jednak do nieszczęść ludność afrykańską. Jednocześnie sami doświadczyli uwięzienia w obozach koncentracyjnych na długo przed Europejczykami. Współtworząc później naród Afrykanerów ustanowili jeden z bardziej opresyjnych systemów segregacji rasowej.

Wykład dr Przemysława Damskiego o Burach ukazał nam historię tego narodu jako niejednoznacznego, a także przedstawił nam skomplikowanie historii wymykającej się prostym ocenom.