Nasz adres

Duszpasterstwo Akademickie
Węzeł

ul. Kopcińskiego 1/3
90-242 Łódź

tel:
(42) 678 35 22 (wew. 44)

ks. Jarosław Stasiński
(tel. 608 037 005)

ks. Andrzej Wujek
(tel. 692 477 627)

mail:
wezel@salezjanie.pl

Węzeł na Facebook Węzeł na YouTube

Polecamy strony

Bezdopingu.bosko.pl Bosko.pl Ap.bosko.pl Suwalki-wilno.salezjanie.pl Salezjanie.pl Dominik.salezjanie.pl


Inne

strona wykonana przez:
BoskoMedia

standardy:
xhtml, css


Ewa Wyrębska
Studenci na wielkopostnym dniu skupienia

Dodano: 6 marca 2009 | « powrót

Kategorie: relacje

W weekend na przełomie lutego i marca studenci z łódzkiego Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł” udali się na wielkopostne dni skupienia do Czerwińska nad Wisłą, gdzie znajduje się ośrodek rekolekcyjny „Emaus”. Celem było wyciszenie i skupienie, tak potrzebne dla owocnego przeżycia Wielkiego Postu, a także odpoczynek po pełnej zmagań sesji.

Skupienie rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice Zwiastowania NMP, gdzie homilię wygłosił Duszpasterz Akademicki ks.Marian Chalecki sdb. Mówił o potrzebie uzdrowienia i wyciszenia, wspominając paralityka uzdrowionego dzięki pomocy ludzi, którzy spuścili go przed oblicze Jezusa przez dach domu, w którym On przebywał. Zachęcał do podjęcia wspólnego wysiłku, aby nie tylko ciekawie spędzić weekend, ale przede wszystkim spotkać się z Bogiem, a także z człowiekiem, w duchu salezjańskiej wspólnoty.

Po obiedzie konferencję wygłosił drugi z duszpasterzy ks.Maciej Makuła sdb. Nawiązał w niej do fragmentu Księgi Ezechiela, gdzie Bóg, dzięki prorokowaniu przywraca do życia naród żydowski spoczywający w dolinie suchych kości. Zachęcał studentów, aby dali się Bogu poprowadzić do swych własnych „suchych miejsc”, aby mógł je uzdrowić i przywrócić życiu. Po tej konferencji był czas pustyni, aby móc głębiej wsłuchać się w głos Boga i adorować Go w Najświętszym Sakramencie. Dzień zwieńczyły nieszpory, zaś po kolacji była chwila wytchnienia na oglądanie filmu.

W niedzielę po modlitwach i śniadaniu konferencję „Śladem św. Pawła” wygłosił dla studentów ks.Sławomir Piotrowski sdb, opiekun ośrodka rekolekcyjnego „Emaus”. W kilku trafnych krokach przybliżył sens Pawłowych słów „bądźcie naśladowcami moim, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa”, wskazując przy tym na szczególnie sugestywną metaforykę Apostoła Narodów – sylwetkę dobrego biegacza. „Tak więc biegnijcie, abyście otrzymali nagrodę” - pouczał św.Paweł Koryntian. Co to oznacza? Ważne jest, aby poznać siebie, wciąż rozeznawać plan Boży wobec swego życia, mieć jasne cele, motywację i wytrwałość. Paweł pokazuje, że jest to możliwe, w każdym, nawet najtrudniejszym życiorysie.

Wdzięczni za taką obfitość mądrych i celnych wskazówek zawartych w Pawłowym świadectwie studenci udali się na niedzielną Eucharystię, podczas której mieli okazję podzielić się z innymi swoim osobistym spotkaniem ze Słowem Bożym w czytaniach i Ewangelii. Homilię wygłosił tym razem ks.Maciej Makuła sdb, jeszcze raz podkreślając wagę czasu Wielkiego Postu i wskazując na dwie najistotniejsze w tym czasie sprawy: dbałość o czyste serce i czytanie Słowa Bożego.
Po obiedzie i popołudniowym spacerze nad Wisłę, pełni nowej energii studenci powrócili do Łodzi.

Węzłowa wspólnota pragnie jeszcze raz z całego serca podziękować Księżom Duszpasterzom za ich trud i troskę, a także księżom z Ośrodka „Emaus” ks.Sławomirowi Piotrowskiemu, ks. Adamowi Węgrzynowi i innym za Słowo Boże, spowiedź, gościnę i wszechobecną życzliwość.

Zobacz galerię zdjęć ze skupienia.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0 | dodaj komentarz »

Dodaj komentarz - pola oznaczone * są obowiązkoweDuszpasterstwo Akademickie „Węzeł” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
zamieszczanych na stronie.
Prosimy o wzajemny szacunek i kulturę osobistą.